Zákaznícka podpora:+420 606 036 633eshop@stonepark.cz

Montážny návod - sadrové obklady

Sadrové obklady sú vyrobené na báze syntetickej sadry na vnútorné použitie v interiéri. Pred začiatkom prác je nutné dôkladne zmerať priestory, spočítať plochu obkladu a zakúpiť o 10% viac všetkého obkladového materiálu vrátane stavebnej chémie. V prípade, že obkladajú aj vonkajšie rohy je potreba kúpiť o 5% viac rohových obkladov. Rozdiely v rozmeroch a farbách vyplývajú z ručnej povrchovej úpravy a pridávajú fasáde prírodný vzhľad.

Montáž obkladov sa vykonáva s použitie stavebnej chémie od firmy STEGU®, ktorá zaručí dokonalý výsledok. Montáž obkladov "na styk" odstraňuje používanie škárovacích mált, vďaka čomu sú znižované náklady a čas na vykonanie kamenné steny. Obklady je potrebné pred pokládkou skontrolovať. Odporúčame jednorazový nákup obkladov z jednej výrobnej šarže, aby ste zabránili väčším rozdielom v odtieňoch. Výrobca neuznáva reklamácie rozdielov vo farebných odtieňoch u materiálu zakúpených neskôr.

 

Montážne pokyny


podklad


Všetky podklady musia byť pred lepením správne vysušené, mať vhodnú nosnosť, stálu a rovnorodú štruktúru, byť rovné, čisté, suché a očistené od prachu, mastnoty, mazív, proti-adhéznych prostriedkov, zvyškov farieb, starých náterov a pod. Podklad musí byť stabilný a schopný uniesť zaťaženie obklady. Pri použití správneho lepidla firmy STEGU® možno obkladať steny z betónu, pórobetónu, sadrokartónu, tehly, tvárnic, tvaroviek typu "Ytong" apod. Povrchy s väčšou nasiakavosťou je potrebné ošetriť penetračným prípravkom GRUNT firmy STEGU®, ktorý zvýši priľnavosť lepidla k podkladu. Nepevné povrchy s nevhodnou priľnavosťou je nutné odstrániť. Neodporúča sa lepenie obkladov na emulzné farby, akrylové omietky, sadrové stierky a staré nátery farieb. Zateplené murivo si vyžaduje doplnkové zosilnenie (podľa výpočtu projektanta), kedy podklad musí byť stabilná a prenášať záťaž obkladov.

 

montáž
Obklady vyberajte z niekoľkých krabíc súčasne pre rovnomerné rozloženie odtieňov. Okolitá teplota počas lepenie a 48 hodín po jeho ukončení nesmie byť nižšia ako 5 ° C a vyššia ako 25 ° C.

 

lepenie
V prípade, že obkladáme aj vonkajšie rohy steny, začíname lepením rohových obkladov a na ne nadväzujeme obklady.

Obklady je potreba lepiť pomocou lepidiel firmy STEGU®: GIPSOLEP alebo ELASTIK, ktoré zaručujú trvanlivý spoj. Použitie iných lepidiel je na vlastnú zodpovednosť zákazníka. Pred začatím lepenia zvoľte pomocou vodováhy rovinu a pripevnite pomocnú opornú latu, na ktorú pokladajte prvý rad obkladov. Pokládka obkladov začína vždy odspodu nahor.

Pred lepením odstráňte všetky nečistoty a nepresnosti zo zadnej strany obkladu. Lepidlo aplikujeme ozubeným oceľovým hladidlom podľa pokynov výrobcu uvedených na obale použitého lepidla.

V jednom pracovnom kroku osadzujeme maximálne 5 vrstiev tvaroviek nad sebou, potom je nutná minimálne 12 hodinová technologická prestávka, ktorá zaručí, že sa osadené tvarovky dokonale priľnú a celá konštrukcia sa vlastnou váhou nezbortí. U obkladov STEGU® je nutné prípadný vytlačený lepiaci tmel v škárach a na tvarovkách dokonale odstrániť pomocou čistej vody.

Ak pokladáte viac ako 5 vrstiev obkladu je možné pokračovať v práci po cca 12 hodinách technologické prestávky rovnako s maximálnym množstvom vrstiev 5, kedy musí opäť nasledovať technologická prestávka. Oporná lata, pod zakladacou vrstvou tvaroviek, sa môže odstrániť najskôr po 3 hodinách od osadenia zakladací vrstvy.

Pri pokládke obkladov dbáme na to, aby obkladaná plocha nebola vystavená priamemu pôsobeniu prudkého slnečného žiarenia a vysušujúcemu vetra.

 

dilatačné škáry
Obklad je nutné podľa potreby rozdeliť dilatačnými škárami (odporúčaná maximálna veľkosť jednotlivých celkov je 4 × 4 m). Taktiež je nutné dodržiavať dilatačné objektové škáry. Poloha dilatačných škár musí byť presne špeci fi kovaná v projektovej dokumentácii.

 

rezanie
Obklady režte pomocou brúsky s diamantovým kotúčom na kamene (na sucho) či pílou na železo.

 

Schéma pokládky obkladov
Najlepší efekt celistvosti kamenného obkladu sa dosiahne tým, že sa reže a prekladá v 1/3 jeho dĺžky.

 Obrázek3

impregnácia
Po ukončení prác je nutné povrch ošetriť impregnačným prostriedkom STONE CARE od STEGU®, ktorá umožňuje udržať obklady v čistote. Ošetrenie vykonajte najlepšie 14 dní po ukončení prác.

 

Upozornenie
Firma STEGU® nenesie zodpovednosť za nesprávnu montáž obkladu na stenu. Reklamácia rozmerov a farebnosťou obkladov po vykonaní montáže nebudú uznané.

 

Pozrite sa ako pokladať sadrové obklady STEGU®

 

 

Nástroje a materiály na montáž sadrových obkladov

Príprava podkladu

 • penetrácia STEGU® GRUNT
 • ochranné rukavice
 • ochranný papier či fólia na zakrytie podlahy
 • ulamovací nôž
 • maliarska štetka na nanášanie penetrácie
 • vedierko

 

lepenie

 • lepidlo GIPSOLEP / ELASTIK firmy STEGU®
 • oceľové hladidlo zo zubom 8 × 8 × 8 mm alebo 10 × 10 × 10 mm pre nanášanie lepidla
 • kotúčová brúska s diamantovým kotúčom, píla na železo
 • vodováha
 • oceľová kefa
 • uholník
 • meter
 • ceruzka
 • vedro s vodou
 • penová hubka
 • priemyselný vysávač

 

impregnácia

 • impregnácia STONE CARE
 • štetec či postrekovač
 • krycia fólia

 

pdf-icon Montáž sadrových obkladů.pdf

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie