Zákaznícka podpora:+420 606 036 633eshop@stonepark.cz

Montažny návod - prírodný obkladový kameň

Kamenné obklady sú vyrobené z prírodného kameňa pre použitie v exteriéri a interiéri miestnosti. Pred začiatkom prác je nutné dôkladne zmerať priestory, spočítať plochu obkladu a zakúpiť o 10% viac všetkého obkladového materiálu vrátane stavebnej chémie. Rozdiely v rozmeroch a farbách vyplývajú z použitia prírodného materiálu a ručnej výroby dodávajúci prírodný vzhľad fasáde vášho domu. 

Montáž obkladov sa vykonáva s použitím stavebnej chémie od spoločnosti Stonepark.sk, ktorá zaručí dokonalý výsledok. Montáž obkladov "na styk" odstraňuje používanie škárovacích mált, vďaka čomu sú znižované náklady a čas na vykonanie kamennej fasády. Obklady je potrebné pred pokládkou skontrolovať. Odporúčame jednorazový nákup obkladov z jednej výrobnej šarže, aby ste zabránili väčším rozdielom v odtieňoch. Výrobca neuznáva reklamácie rozdielov vo farebných odtieňoch u materiálu zakúpených neskôr.

Montážne pokyny

Podklad

Všetky podklady musia byť pred lepením správne vysušené, mať vhodnú nosnosť, stálu a rovnorodú štruktúru, byť rovné, čisté, suché a očistené od prachu, mastnoty, mazív, proti-adhéznych prostriedkov, zvyškov farieb, starých náterov a pod. Podklad musí byť stabilný a schopný uniesť zaťaženie obklady. Pri použití správneho lepidla firmy STEGU® možno obkladať steny z betónu, pórobetónu, sadrokartónu, tehly, tvárnic, tvaroviek typu „Ytong“ apod. Povrchy s väčšou nasiakavosťou je potrebné ošetriť penetračným prípravkom GRUNT firmy STEGU®, ktorý zvýši priľnavosť lepidla k podkladu. Nepevné povrchy s nevhodnou priľnavosťou je nutné odstrániť. Neodporúča sa lepenie obkladov na emulzné farby, akrilové omietky, sadrové stierky a staré nátery farieb. Zateplené murivo si vyžaduje doplnkové zosilnenie (podľa výpočtu projektanta), kedy podklad musí byť stabilná a prenášať záťaž obkladov.

Montáž

Obklady vyberajte z niekoľkých krabíc súčasne pre rovnomerné rozloženie odtieňov. Okolitá teplota počas lepenie a 48 hodín po jeho ukončení nesmie byť nižšia ako 5 ° C a vyššia ako 25 ° C. Neobkladajte za príliš silného vetra, dažďa a priamom slnečnom svetle.

Lepenie

V prípade, že obkladáme aj vonkajšie rohy steny, začíname lepením od rohu do plochy.

Obklady je potreba lepiť pomocou lepidiel spoločnosti Stonepark.sk - Stonelep, ktoré zaručujú trvanlivý spoj. Použitie iných lepidiel je na vlastnú zodpovednosť zákazníka. Pred začatím lepenia zvoľte pomocou vodováhy rovinu a pripevnite pomocnú opornú latu, na ktorú pokladajte prvý rad obkladov. Pokládka obkladov začína vždy odspodu nahor.

Pred lepením odstráňte všetky nečistoty a nepresnosti zo zadnej strany obkladu. Lepidlo aplikujeme ozubeným oceľovým hladidlom podľa pokynov výrobcu uvedených na obale použitého lepidla.

V jednom pracovnom kroku osadzujeme maximálne 5 vrstiev tvaroviek nad sebou, potom je nutná minimálne 12 hodinová technologická prestávka, ktorá zaručí, že sa osadené tvarovky dokonale priľnú a celá konštrukcia sa vlastnou váhou nezborí. U obkladov je nutne prípadný vytlačený lepiaci tmel v škárach a na tvarovkách dokonale odstrániť pomocou čistej vody.

 

Ak pokladáte viac ako 5 vrstiev obkladu je možné pokračovať v práci po cca 12 hodinách technologickej prestávky rovnako s maximálnym množstvom vrstiev 5, kedy musí opäť nasledovať technologická prestávka. Oporná lata, pod zakladacou vrstvou tvaroviek, sa môže odstrániť najskôr po 3 hodinách od osadenia zakladací vrstvy.

Pri pokládke obkladov dbáme na to, aby obkladaná plocha nebola vystavená priamemu pôsobeniu prudkého slnečného žiarenia a vysušujúcemu vetra. 

Dilatačné škáry

Obklad je nutné podľa potreby rozdeliť dilatačnými škárami (odporúčaná maximálna veľkosť jednotlivých celkov je 4 × 4 m). Taktiež je nutné dodržiavať dilatačné objektové škáry. Poloha dilatačných škár musí byť presne špecifikovaná v projektovej dokumentácii. 

Rezanie

Obklady režte pomocou brúsky s diamantovým kotúčom na kamene.

Schéma kladenie obkladov

Najlepší efekt celistvosti kamenného obkladu dosiahnete tím, že sa reže a prekladá v 1/3 jeho dĺžky.

 

Impregnácia

Po ukončení prác je nutné povrch ošetriť impregnačným prostriedkom, ktorý umožňuje udržať obklady v čistote. Impregnácie sú hydrofóbne a olejofóbne, ktoré povrch nezmení alebo zvýrazní farbu a štruktúru kameňa. Ošetrenie vykonajte najlepšie do 14 dní po ukončení prác na suchý a čistý podklad. 

Upozornenie

Stonepark.sk nenesie zodpovednosť za nesprávnu montáž obkladu na stenu. Reklamácia rozmerov a farebnosťou obkladov po vykonaní montáže nebudú uznané. 

Nástroje a materiály k montáži kamenných obkladov

Príprava podkladov

 • penetrácia GRUNT
 • ochranné rukavice
 • ochranný papier či fólia na zakrytie podláh
 • ulamovací nôž
 • maliarska štetka na nanášaní penetrácie
 • vedierko

Lepenie

 • lepidlo Stonelep
 • oceľové hladidlo zo zubom 8×8×8 mm nebo 10×10×10 mm pre nanášanie lepidla
 • kotúčová brúska s diamantovým kotúčom
 • vodováha
 • uholník
 • meter
 • oceľová kefa
 • ceruzka
 • vedro s vodou
 • penová hubka
 • priemyselný vysávač

Impregnácia

 • štetec alebo postrekovač
 • impregnácia na prírodný kameň
 • krycia fólia

 Montáž kamenných obkladů.pdf

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie